Do wydawanych na smartfonach klonów gier z dużych platform już się przyzwyczailiśmy (pozdrowienia dla Gameloftu). O krok dalej poszła jedna z niezależnych ekip, która wydała na Androidzie bezpośredniego klona Counter-Strike’aCounter-Strike Portable.Na forum XDA Developers gromadzącym programistów tworzących gry na platformy mobilne użytkownik o pseudonimie [email protected] z rosyjskiej grupy 4pda community umieścił link do Counter-Strike Portable – produkcji, która jest Counter-Strike’iem 1.6 opartym na silniku Unity 3D. Zawiera ona mapy znane z kultowego pierwowzoru. Gra w nią obecnie ponad 600 osób.
Istnieje kilka edycji Counter-Strike’a Portable, które działają na różnych wersjach Androida, istnieje także wersja PC działająca w przeglądarce (ponadto posiadacze komputerów mogą grać z właścicielami smartfonów!).
I pozostają jeszcze kwestie prawne. Nie ulega wątpliwości, że wydanie gry pod tytułem Counter-Strike Portable i skopiowanie niemal wszystkich elementów z Counter-Strike 1.6 (obiekty, mapy, bronie, itd.) jest pogwałceniem praw autorskich. Podejrzewam jednak, że znając Valve możemy być spokojni i zamiast niszczyć ten ciekawy projekt – dodajmy, że wciąż rozwijany – firma będzie go wspierać (albo nawet... zatrudni utalentowanych "moderów").
Odpowiednie pliki, dzięki którym możecie zagrać w Counter-Strike Portable znajdziecie TUTAJ. A poniżej znajdziecie gameplay z gry:


csmini - Android online CS port - YouTube